Самозаготівля населенням зрубаної деревини в лісі не дозволяється.
Лісовий кодекс України, стаття 69. Використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом – лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Лісовий кодекс України, стаття 66. Громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі трав'яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Часте питання суспільства – «гілля і так лежить і гниє в лісі, чому б його не забрати?». Глянемо на це з екологічної точки зору.
Ліс – це природній ресурс, так само як і нафта, газ, кам’яне вугілля, але ресурс, який на відміну від попередніх, має один суттєвий нюанс – він відновлювальний. Ліс потрібно розглядати не лише як сировинну базу, а й як складний біоценоз, в якому одночасно співіснують та доповнюють один одного деревні рослини, трави, ссавці, безхребетні, гриби, мохи та лишайники.
Коли внаслідок природнього відпаду чи інших причин дерево відмерло (засохло), в залежності від деревної породи, до моменту його природнього розпаду може пройти як незначний проміжок часу, так і роки. За цей час відбувається поступова руйнація деревини під впливом факторів навколишнього середовища. Зокрема, на початковому етапі це комахи-ксилофаги, життєвий цикл яких зав’язаний на мертвій деревині. Поступово їх щільність та чисельність в екосистемі падає та стабілізується, а їх місце займають дереворуйнівні гриби. На даному етапі мертва деревина вже не цікавить людей так, як дров’яна деревина.
Потрібно усвідомити, що «мертва деревина» у лісі – це невід’ємний обов’язковий елемент складного біоценозу, який повинен були в лісовому середовищі на всіх етапах розвитку лісу. Окремо звертаємо увагу, що в лісах країн Європейського Союзу передбачено залишати в лісі мертву деревину різного ступеня розкладу (з метою охорони біорізноманіття). В деяких країнах цей захід носить обов’язковий характер.
Сьогодні ліси вкривають лише 15.9% території України, в порівнянні із оптимальною лісистістю у 20% відсотків.
У рамках програми Президента України “Зелена країна” за три роки ми плануємо висадити 1 мільярд нових лісів, а за 10 років — збільшити площу лісів на 1 мільйон гектарів.
Відтворення лісів здійснюється на лісових ділянках у порядку відновлення лісів (зруби, згарища, рідколісся, насадження, що загинули тощо), які підлягають залісенню і на землях, що раніше не були зайняті лісом (лісорозведення) та шляхом лісорозведення насамперед на:
Конверсія орних земель в лісові – це найбільш вигідна, із кліматичної точки зору, дія, внаслідок якої зупиняються викиди вуглецю від розорювання та починається поглинання вуглецю лісом. В Україні щонайменше 400 000 га таких земель.
Відтворення лісів підприємствами Держлісагентства здійснюватиметься відповідно до наявного лісокультурного фонду, на землях, які підлягають залісенню та перебувають у постійному користуванні. Таким чином, відтворення лісів буде здійснюватися на території всіх областей України.
Звичайно, ми не збираємося висаджувати ліс на цінних степових ділянках або там, де він рости не буде. Наше завдання – створити нові ліси на практиці, а не на папері. Нам потрібно відновити типові степові байрачні ліси, які мають свій унікальний комплекс рослинного та тваринного світу. Такі плани підтримують не тільки науковці-лісівники, але й науковці-екологи.
Нас часто питають, а як же лісосмуги? Відповідаємо: більшість із них знаходиться на сільськогосподарських землях, тому провідною має бути роль аграріїв та територіальних громад. Лісівники завжди допоможуть досвідом та посадковим матеріалом. За даними експертів, створити треба не менше 600 000 га таких насаджень.
Державне агентство лісових ресурсів України
Територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів
Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) або електронною поштою.
Умови і випадки надання
Приймання екзаменів, видача посвідчень мисливця здійснюються такими органами:
Державним агентством лісових ресурсів України - для жителів міста Києва та громадян України, які зареєстровані на території інших адміністративно-територіальних одиниць;
територіальними органами Державного агентства лісових ресурсів України - для громадян України, зареєстрованих на відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Екзамен на отримання посвідчення мисливця приймається за екзаменаційними білетами за допомогою комп’ютерної техніки або шляхом письмової відповіді на питання екзаменаційних білетів. Перелік екзаменаційних питань для отримання посвідчення мисливця оприлюднений на офіційному веб сайті Державного агентства лісових ресурсів України: https://forest.gov.ua, рубрика АДМІНІСТРАТИВНІ ПОСЛУГИ в розділі "Перелік екзаменаційних питань", за посиланням: https://bit.ly/3ISv6Du
Екзамен складається в день прийому зазначених документів або в будь-який інший день за письмовою згодою громадянина, але не пізніше ніж протягом 30 днів з дня подання заяви. Питання екзаменаційних білетів охоплюють знання положень законодавства про мисливське господарство та полювання, правил надання першої допомоги при нещасних випадках на полюванні, правил поводження зі зброєю, відповідальності за порушення правил полювання та інших питань, пов’язаних з мисливським господарством. Кожний екзаменаційний білет містить 24 питання.
На кожне питання пропонуються від 2 до 4 відповідей, з яких правильною є одна. Особам, які здають екзамен, пропонується за 15 хвилин відповісти на 24 питання. Oцінка "зараховано" ставиться, якщо екзаменований відповів правильно не менше ніж на 19 питань. Громадянам, які у встановлений час відповіли правильно менше ніж на 19 питань, виставляється оцінка "не зараховано".
Якщо на питання не надано жодного із запропонованих варіантів відповіді, то воно вважається таким, на яке надано неправильну відповідь. При здачі екзамену забороняється використовувати будь-які сторонні джерела інформації. У випадку спроби особи, яка здає екзамен, скористатися будь-якими сторонніми джерелами інформації, член комісії має право негайно припинити здачу екзамену для цієї особи із виставленням оцінки "не зараховано".