• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Наукове забезпечення галузі

 

Розвиток лісової галузі потребує наукового забезпечення реалізації державної політики щодо запровадження сталого управління лісами, збільшення лісоресурсного потенціалу, а також лісистості України до оптимального рівня, підвищення ефективності лісогосподарського виробництва шляхом застосування сучасних науково обґрунтованих методів відновлення і вирощування лісів та раціонального використання різноманітних функцій лісів, охорони та захисту лісів від пожеж, шкідників і хвороб.

Основними науковими установами лісової галузі є Український науково-дослідний інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г. М. Висоцького (УкрНДІЛГА) та Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П. С. Пастернака (УкрНДІгірліс).

УкрНДІЛГА (м. Харків) підпорядковані Степовий (м. Херсон) та Поліський (м. Житомир) філіали, 7 науково-дослідних станцій (Вінницька, Київська, Кримська, Луганська, Маріупольська, Новгород-Сіверська, Харківська) та Краснотростянецьке відділення УкрНДІЛГА.

Наукова діяльність УкрНДІгірліс (Івано-Франківськ) здійснюється на території Карпатського регіону (Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська та Чернівецька області). Тут створено науково-дослідну та експериментальну бази, які включають Закарпатське відділення УкрНДІгірліс (Мукачеве), Тернопільський опорний пункт, гідростаціонари.

Дослідна мережа УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс охоплює всі природно-кліматичні зони України, а також унікальні об’єкти лісівничої науки, багато з яких створені понад 150 років тому.

У 2004 році спільним рішенням Президії Національної академії наук України (НАН України) та Державного комітету лісового господарства України інститути УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс отримали статус наукових установ подвійного підпорядкування – Держкомлісгоспу (нині – Держлісагентству,  в частині фінансово-господарської діяльності та в науково-методичному плані) та НАН України (в науково-методичному плані).

 

 

Мережа дослідних організацій Держлісагентства України

 

Дослідні організації Держлісагентства України

Рік створення

Примітка

Площа экспериментальної бази, га

1. УкрНДІЛГА

1929

 

40531,6

2. Поліський філіал УкрНДІЛГА

1956

філіал з 2001 року

 

3. ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА»

1927

філіал з 1993 року

2452,4

4. ДП «Вінницька ЛНДС»

1959

 

2575,3

5. ДП «Київська ЛНДС»

1985

 

10352,5

6. ДП «Кримська ГЛНДС»

1952

 

 

7. ДП «Луганська АЛНДС»

1949

 

1073,2

8. ДП «Маріупольська ЛНДС»

1892

Маріупольське дослідне лісництво утворене у 1843 р.

519,5

9. ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС»

1923

 

2193,7

11. ДП «Харківська ЛНДС»

1962

станція з 2015 року

21365

12. Краснотростянецьке відділення

1923

відділення з 2011 року

 

13. УкрНДІгірліс

1965

НДІ з 1992 року

560

14. Гірське науково-дослдне лісництво

 

 

560

15. Закарпатське відділення

1948

 

 

Разом по галузевій науково-дослідній мережі

 

 

41091,6

 

Наукові дослідження підвідомчих установ УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс охоплюють  фундаментальні та прикладні аспекти. У 2015 році розпочато опрацювання наукових розробок відповідно до Тематичного плану науково-дослідних робіт, які виконуються за рахунок коштів державного бюджету в 2015 – 2019 роках. Крім бюджетних, інститутами виконуються  дослідження  зі створення науково-технічної продукції за угодами як з галузевими організаціями і підприємствами, так і підприємствами суміжних відомств.

 

Наукові установи галузі мають велику дослідну базу, на об’єктах якої виконується переважна більшість досліджень.  Близько третини загального обсягу наукових досліджень здійснюється на постійних стаціонарних дослідних об’єктах, які розташовані не тільки на землях дослідної мережі інститутів, а і в  лісах підприємств галузі. На цей час існує близько 1100 таких об’єктів загальною площею майже 2 тисячі гектарів. Наукова цінність подібних стаціонарів з часом лише зростає.

Науково-дослідні інститути галузі приділяють значну увагу зміцненню й розширенню контактів із міжнародними установами, участі в спільних міжнародних проектах. УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс є членами Міжнародної спілки дослідницьких лісівничих організацій (IUFRO), УкрНДІЛГА є членом Європейського лісового інституту. Вчені інститутів співпрацюють з науковими установами Білорусі, Польщі, Чехії, Фінляндії, Голландії, Австрії, Швейцарії, США, Німеччини та ін. УкрНДІЛГА є Національним координуючим центром лісового моніторингу. Ним проводяться дослідження за європейською та американською програмами моніторингу лісів. Співробітники УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс беруть також участь у діяльності Європейських робочих мереж ЕUFORGEN зі збереження генетичних ресурсів головних широколистяних деревних порід.

 

Галузеві науково-дослідні інститути готують фахівців вищої кваліфікації через аспірантуру. В УкрНДІЛГА функціонує спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями: 06.03.01 – лісові культури та фітомеліорація і 06.03.03 – лісознавство і лісівництво.

УкрНДІЛГА видає збірник наукових праць “Лісівництво і агролісомеліорація”, який є фаховим за двома науковими спеціальностями (сільськогосподарські та біологічні науки). В ньому наводяться результати досліджень із питань лісівництва, лісознавства, лісовирощування та лісорозведення, агролісомеліорації, лісової ентомології, фітопатології, моніторингу, радіології, селекції деревних порід, які становлять практичний інтерес як для науковців, так і для спеціалістів лісового господарства.

Науковими дослідженнями інститутів передбачається розробка нових галузевих нормативних документів (правил, настанов, рекомендацій тощо), які вдосконалюють ведення лісогосподарської діяльності підприємствами Держлісагентства на засадах збалансованого розвитку.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux