• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Поліпшення якісного складу лісів

В Україні формується комплекс інституційних, організаційних та управлінських засад сталого розвитку лісового господарства, які одночасно спрямовані на використання природних ресурсів, покращення якості життя та збереження довкілля

Лісові  ресурси служать основою економічної системи ведення лісового господарства, а обсяги їх використання встановлюються такі, що забезпечують безперервність виконання лісами еколого-економічних функцій (захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, ресурсних).

За рахунок використання лісових ресурсів лісове господарство отримує власні кошти для відтворення лісів, проведення лісівничих, лісоохоронних та інших заходів.

Деревина заготовляється під час рубок головного користування та з метою здійснення заходів з формування і оздоровлення лісів та інших рубок.

Загальна площа лісового фонду України становить 10,4 млн. га, в т.ч. вкриті лісовою рослинністю – 9,6 млн. га. Загальний запас деревостанів перевищує 2,1 млрд. куб м.

Показники, що характеризують зміни загальної площі лісових ділянок і вкритих лісовою рослинністю земель, а також загального запасу насаджень за 1961-2011 роки, мають чітку позитивну динаміку.

За цей період площа лісів зросла на 21%, а запас деревини майже у 2 рази. Це підтверджує зростання екологічного, економічного та соціального потенціалу лісів України.

Динаміка площі лісового фонду України та загальних запасів насаджень (1961-2011 роки)

Лісистість України - 15,9% і варіює від 3,7% в Запорізькій та Миколаївській областях до 51,4% в Закарпатській. Незважаючи на невелику лісистість території, Україна входить до десятки найбільших лісових держав Європи, займаючи 8 місце за площею лісів та 6 місце за запасами деревини.

Лісистість адміністративних областей (2011 рік)

Ліси України знаходяться у віданні значної кількості міністерств, відомств та організацій. Найбільші з них: Держлісагентство України – 66% лісів, органи місцевого управління – 13%, Мінагрополітики України – 5%. Близько 8% лісів (0,8 млн. га, в т.ч. 0,4 млн. га полезахисних лісових смуг) знаходиться на землях запасу сільських рад і не надані у користування.

Розподіл загальної площі земель лісового фонду України за відомчою підпорядкованістю, %

Потенційні запаси і можливості українських лісів великі і, на думку спеціалістів та міжнародних експертів, повністю не використовуються. Обсяг заготівлі ліквідної деревини від усіх видів рубок в 2011 р. становив в Україні – 17,5 млн. м3, в т.ч. від рубок головного користування – 8,0 млн. м3. Обсяги лісокористування в порядку рубок головного користування не перевищують розрахункову лісосіку (8,8 млн. м3), яка встановлює екологічно збалансоване лісокористування. Використання щорічного приросту знаходиться  в межах 50-60%, а в країнах Європи використання щорічного приросту складає 60-80%.

Використання річного приросту деревини, %
(за даними Міністерських конференцій, 2011)

В лісах Держлісагентства України зосереджені найбільші площі лісів та запаси деревостанів, майже на 3 млн. га лісів створені об’єкти природно-заповідного фонду.

Динаміка площі лісів
Державного агентства лісових ресурсів України.

Зокрема площа лісів становить 6,8 млн. га, в т.ч. вкриті лісовою рослинністю – 6,3 млн. га, загальний запас насаджень перевищує  – 1,5 млрд. куб. м.

Динаміка загальних запасів насаджень Державного агентства лісових ресурсів України.

За останнє десятиліття загальна площа лісового фонду Держлісагентства збільшилась на 119 тис. га або на 2%, а середній запас деревостанів на 1 гавкритих лісовою рослинністю земель зріс з 231 до 241 куб. м.

Динаміка середніх запасів на 1 га по лісах Державного агентства лісових ресурсів України.

Показники

Роки державних обліків лісів

1983

1988

1996

2002

2011

Середньовікові

208

216

240

257

267

Пристиглі

266

267

282

301

312

Стиглі

276

264

262

258

258

В цілому

167

171

211

231

241

 

Покращився породний склад лісів – площі деревостанів сосни збільшились на 1,2% і зараз складає майже 35%, дуба високостовбурного - на 1,4% (22%), бука - на 4,9% (майже 9%), ясена - на 29,8% (2,4%).

 

Породний склад лісів 
Державного агентства лісових ресурсів України

Вікова структура лісового фонду за групами віку наблизилась до оптимальної - відсоток стиглих і перестійних хвойних насаджень зріс з 8 до 11, твердолистяних з 20 до 23, м’яколистяних з 24 до 28. Загалом вікова структура лісів історично складалась під впливом заліснення великих площ зрубів у післявоєнний період, створення нових лісів на значних площах у 50-70 роках минулого століття. В результаті найбільшу питому вагу у насадженнях мають середньовікові деревостани – 47,5 %. Середній вік лісів становить понад 60 років, іде поступове старіння лісів, що  сприяє погіршенню їх санітарного стану.

Розподіл вкритих лісовою рослинністю земель за групами віку в лісовому фонді.

Обсяги відтворення лісів у 2011 р. у Держлісагентстві становили майже 62 тис. га, зокрема створено 22,4 тис. га нових лісів на деградованих та малопродуктивних землях наданих для залісення.

За науковими висновками, оптимальна лісистість держави повинна складати близько 20%, для її досягнення необхідно створити більше 2 млн. га нових лісів. Ці землі необхідно визначити, дослідити на предмет доцільності резервування їх під об’єкти природно-заповідного фонду, щоб не виникали непорозуміння щодо їх залісення.

В лісовому господарстві в цілому забезпечується принцип розширеного відтворення лісів, обсяги якого значно перевищують їх вирубування. Загальна площа відтворення лісів в 2011 році у 1,6 рази перевищила площі суцільних зрубів.

 

Обсяги створення лісів підприємствами Держлісагентства України

 

Виходячи з вимог діючого законодавства та екологічних реалій сьогодення основними пріоритетами ведення лісового господарства України є:

-       збільшення лісистості території країни;

-       нарощування природоохоронного та ресурсного потенціалу лісів, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем;

-       підвищення стійкості лісових екосистем до негативних факторів навколишнього середовища - зміни клімату, зростаючого антропогенного навантаження, лісових пожеж, хвороб та шкідників лісу;

-       розширення застосування методів раціонального використання лісових ресурсів

-       підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісових насаджень.

Запровадження принципів невиснажливого лісокористування та екосистемного підходу у веденні лісового господарства, використання сучасної техніки і технологій дозволить забезпечити зростання екологічної, економічної та соціальної функції лісів у сталому розвитку нашої країни.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux