Охорона лісів від незаконних рубок 2024 рік
За 3 місяці 2024 року виявлено 1,1 тис. випадків незаконних рубок обсягом
5,7 тис. куб. метрів. Сума заподіяної шкоди склала 151,5 млн грн, оплачено добровільно та стягнуто судами лише 3,2 млн грн або 2% від заподіяної шкоди.
Найбільші обсяги незаконних рубок виявлені у лісах таких областей як: Житомирська – 1,0 тис. куб. м (18,2% від загального обсягу по Держлісагентству), Харківська – 0,97 тис. куб. м (17,4%), Івано-Франківська – 0,7 тис. куб. м (12,6%), Дніпропетровська – 0,6 тис. куб. м (10,1%), Львівська – 0,5 тис. куб. м (8,2%).
За 6 місяців 2024 року виявлено 2,4 тис. випадків незаконних рубок обсягом
16,1 тис. куб. метрів. Сума заподіяної шкоди склала 332,5 млн грн, оплачено добровільно та стягнуто судами лише 7,3 млн грн або 2% від заподіяної шкоди.
Найбільші обсяги незаконних рубок виявлені у лісах таких областей як: Житомирська – 6,4 тис. куб. м (39,8% від загального обсягу по Держлісагентству), Харківська – 2,0 тис. куб. м (12,2%), Дніпропетровська – 1,3 тис. куб. м (8,0%), Івано-Франківська – 1,2 тис. куб. м (7,3%).
За 9 місяців 2024 року виявлено 3,3 тис. випадків незаконних рубок обсягом
25,6 тис. куб. метрів. Сума заподіяної шкоди склала 667,2 млн грн, оплачено добровільно та стягнуто судами лише 9,8 млн грн або 2% від заподіяної шкоди.
Найбільші обсяги незаконних рубок виявлені у лісах таких областей як: Житомирська – 7,5 тис. куб. м (28,3% від загального обсягу по Держлісагентству), Харківська – 4,6 тис. куб. м (17,9%), Дніпропетровська – 2,4 тис. куб. м (9,3%), Закарпатська – 2,1 тис. куб. м (8,1%), Донецька – 1,9 тис. куб. м (7,6%).
Також від початку настання збройної агресії російської федерації проти України станом на 30.09.2024 виявлено близько 500 випадків незаконних рубок обсягом близько 11,7 тис куб. метрів.
Боротьба з лісопорушниками не може бути ефективною без допомоги природоохоронних, правоохоронних та судових органів, оскільки наявність навіть незначні обсяги незаконних рубок нівелюють довіру суспільства до галузі та породжують негативну думку населення та громадськості про негативний стан справ у лісовому господарстві.
З огляду на це, Держлісагентством вживаються всі необхідні заходи для запровадження ефективної системи боротьби з незаконними рубками.
Разом з тим, відсутня оперативна інформація від підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, з територій областей, які знаходяться під тимчасовою окупацією.
Додатково інформуємо, що на територіях, звільнених від окупації російської федерації, в даний час проводиться розмінування. Постійні обстріли, що відбуваються в прикордонних районах, не дають можливості для виявлення всіх фактів знищення лісів. Також є повідомлення про незаконні рубки, що здійснюються на тимчасово окупованих територіях, тому загальна їх кількість буде тільки зростати у зв’язку з неможливістю обстежити ліси через окупацію та замінування.
Охорона лісів від незаконних рубок 2023 рік
Одна із найбільш гострих проблем, яка є в лісовій галузі – незаконні рубки. Відповідно до статті 86 Лісового кодексу України забезпечення здійснення охорони і захисту лісів покладається на державну лісову охорону, яка діє у складі Держлісагентства, та лісову охорону інших постійних лісокористувачів і власників лісів.Повноваження посадових осіб державної лісової охорони визначені в статті 91 Лісового кодексу України та Положенням про ДЛО.
Основне завдання щодо забезпечення належної охорони лісів покладено на майстрів лісу та мобільні рейдові групи з охорони лісів, які створені в кожному підприємстві, установі і організації, що належать до сфери управління Держлісагентства, маршрути патрулювання планують в залежності від надходження оперативної інформації про загрози виникнення лісових пожеж, крадіжок лісопродукції, незаконних порубок тощо.
За 2023 рік проведено 31,2 тис. рейдів, складено 3,4 тис. адмінпротоколів на загальну суму 1,8 млн. грн адмінштрафів, зокрема за ст. 65 КУпАП (незаконна порубка) – 1,9 тис. адмінпротоколів (57 %) на суму 1,0 млн. грн адмінштрафів. У лісопорушників вилучено 0,9 тис. куб. м незаконно добутої деревини.
Протягом 2023 року вилучено у визначеному законодавством порядку 25 транспортних засобів, 30 одиниць знарядь правопорушень.
Також відповідна рейдова робота проводиться і на рівні лісництв – лісничими, помічниками лісничих, майстрами лісу та за участю інших штатних осіб.
Причини та умови, які зумовлюють виникнення лісопорушень, незмінні:
- соціальні – низький рівень соціально-економічного розвитку сільських регіонів (високий рівень безробіття серед населення, яке здійснює заготівлю дров’яної деревини для задоволення життєво необхідних потреб, низькі заробітні плати, низька інвестиційна активність тощо);
- економічні – отримання швидкої вигоди окремими громадянами або організованими групами, що здійснюють заготівлю крупномірних та цінних сортиментів деревини для переробки або комерційного продажу.
Головним споживачем такої деревини є лісопильні об’єкти (пилорами), що діють за межами чинного законодавства. Циклічний характер випадків скоєння незаконних рубок нерозривно пов'язаний з піднесенням або спадами рівнів економічної активності в Україні.
Загалом протягом 2023 року виявлено 4,4 тис. випадків незаконних рубок обсягом 28,5 тис. куб. м. Сума заподіяної шкоди склала 579,8 млн. грн., сплачено добровільно та стягнуто судами лише 14,4 млн. грн. або 2,5% від заподіяної шкоди.
Найбільші обсяги незаконних рубок виявлені у лісах таких областей як: Харківська – 7,0 тис. куб. м (25,5 % від загального обсягу по Держлісагентству), Житомирська – 3,8 тис. куб. м (13,5%), Львівська – 2,9 тис. куб. м (10%), Дніпропетровська – 2,7 тис. куб. м (9,5%).
Охорона лісів від незаконних рубок 2022
Обсяг незаконних рубок у 2022 році склав 20,6 тис. куб. м, що становить 80 % від обсягу за аналогічний період 2021 року (25,8 тис. куб. м), загальною кількістю – 3406 випадків.
Найбільші обсяги незаконних рубок виявлені у лісах підприємств Дніпропетровського облуправління – 6840 куб. м (33,2 % від загального обсягу по Держлісагентству), Харківського – 3496 куб. м (17,0 %), Закарпатського – 2343 куб. м (11,4 %), Київського обласного та по м. Києву – 1856 куб. м (9,0 %).
Частка незаконних рубок за 2022 рік, які скоєні невиявленими лісопорушниками, склала 15,8 тис. куб. м (76,6 % від загальної маси), – всього 883 випадки, зокрема найбільші обсяги виявлені у лісах підприємств Дніпропетровського облуправління – 6550 куб. м (41,6 % від загального обсягу скоєних невиявленими лісопорушниками по Держлісагентству), Харківського – 3055 куб. м (19,4 %), Закарпатського – 1532 куб. м (9,7 %), Київського обласного та по м. Києву – 1550 куб. м (9,8 %).
Заподіяна шкода за 2022 рік склала 186,7 млн грн, що становить 87 % від обсягу за аналогічний період 2021 року (213,7 млн грн), відшкодовано – 9,2 млн гривень.
Разом з тим, у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України відсутня інформація з частини тимчасово окупованих територій, зокрема Запорізької, Луганської, Миколаївської, Донецької, Херсонської областей та АР Крим.
Причини виникнення незаконних рубок:
- соціальна – низький рівень соціально-економічного розвитку сільських регіонів (високий рівень безробіття серед населення, низькі заробітні плати, низька інвестиційна активність тощо) шалений попит на дрова призвів до того, що їхньою незаконною торгівлею почали займатися злочинні угрупування;
- економічна – отримання швидкої вигоди окремими громадянами або організованими групами, що здійснюють заготівлю крупномірних та цінних сортиментів деревини для переробки або комерційного продажу. Головним споживачем такої деревини є лісопильні об’єкти (пилорами), що діють за межами чинного законодавства;
- внаслідок настання збройної агресії російської федерації з 24 лютого 2022 року значні території лісів Держлісагентства були та залишаються тимчасово окупованими (Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Донецька, Херсонська області та АР Крим). На цих територіях виявлені численні порушення лісового законодавства в тому числі незаконні рубки, водночас тимчасова окупація територій та їх забруднення вибухонебезпечними предметами, а також обстріли, що відбуваються в прикордонних районах не дають можливості для виявлення всіх фактів знищення лісів, також є повідомлення про незаконні рубки, що здійснюються на тимчасово окупованих територіях, загальна їх кількість буде тільки зростати;
-у значній мірі поширенню незаконних рубок у південних і східних регіонах України сприяє відсутність бюджетного фінансування для утримання працівників державної лісової охорони, що спонукає їх до звільнення з роботи за власним бажанням, внаслідок цього значні площі лісів залишаються без нагляду.