• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Охорона лісів від пожеж

Проблема охорони лісів від пожеж - одна з найскладніших, що вирішуються працівниками галузі. Особливо напруженою є ситуація у східних та південних областях, де внаслідок масштабного лісорозведення на сотнях тисяч гектарів створені штучні насадження хвойних порід. Значному підвищенню пожежної небезпеки сприяє постійне зростання рекреаційного навантаження на ліси.

Підприємства Держлісагентства систематично проводять профілактично-роз’яснювальну роботу з населенням стосовно до­тримання вимог пожежної безпеки у лісах, виявлення порушників цих вимог і притягнення їх до адміністративної відповідальності.

Пожежна небезпека в лісових масивах посилюється під впливом людського фактору та погодних умов навесні та в кінці літа. Понад 98 % пожеж виникає з цієї причини.

Головною причиною лісових пожеж є порушення вимог пожежної безпеки в лісових масивах у період високої та надзвичайної пожежної небезпеки і випалювання рослинності на сільгоспугіддях.

У галузі створена і функціонує відомча пожежна охорона, основою якої є лісові пожежні станції. Станом на 01.01.2022 охорону лісів від пожеж забезпечували 157 державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств, у складі яких функціонувало понад 1 тисяча 700 лісництв та 264 лісові пожежні станції.

Чисельність відомчої пожежної охорони складала більше 12,9 тисяч осіб.

У лісах створена мережа із 551 пожежно-спостережних веж, з яких 435 обладнано сучасними телевізійними системами спостереження.

Державні лісогосподарські підприємства, що входять до сфери управління Держлісагентства, мають:

- 645 пожежних автомобілів,

- 576 лісопожежних модулів на повноприводному шассі та пристосованій техніці,

- 1 тисячу 749 тракторів з ґрунтообробним обладнанням,

- 1 тисячу 303 мотопомпи,

- 10 тисяч 444 ранцеві лісові обприскувачі та інші технічні засоби.

Понад 83 % пожежної техніки має вік 30-40 років і потребує оновлення.

З метою оперативного виявлення та моніторингу загорянь в лісових насадженнях, дослідження осередків шкідників та хвороб лісу державними лісогосподарськими підприємствами широко й постійно використовуються безпілотні літальні апарати. Станом на 01.01.2022 таких квадрокоптерів вже придбано за рахунок власних коштів 111 одиниць.


Заходи запобігання лісовим пожежам у 2020 році

Наказом Держлісагентства затверджено план відповідних протипожежних заходів, направлені рекомендації у територіальні органи зі здійснення комплексу першочергових профілактичних та попереджувальних заходів у лісах тощо.

Обласними державними адміністраціями з ініціативи територіальних органів Держлісагентства щорічно видаються розпорядження про посилення пожежної безпеки у лісових масивах, в яких визначено додаткові заходи щодо протидії виникненню пожеж в природних екосистемах та заборони відвідування лісів населенням і в’їзду в них транспортних засобів у період високої пожежної небезпеки. На підставі цих рішень лісогосподарськими підприємствами Держлісагентства перекриваються лісові дороги (встановлення шлагбаумів і перекопування) та проводиться систематичне патрулювання лісових масивів.

У 2020 році державними підприємствами, що належать до сфери управління Держлісагентства, влаштовано:

- 35,8 кілометрів протипожежних розривів, заслонів, бар`єрів;

- 56,7 тис. кілометрів нових мінералізованих смуг, проведено догляд за ними в обсязі 255,5 тис. кілометрів;

- перекрито 15,6 тисяч позапланових лісових доріг.

У лісових масивах вздовж доріг загального користування та у місцях відпочинку населення встановлено 12,2 тисяч аншлагів, біг-бордів, панно, плакатів на протипожежну тематику. Організовано 7,1 тис. виступів у ЗМІ.

Державною лісовою охороною у 2020 році проведено 25,64 тис. рейдів, складено 470 адміністративних протоколів на порушників правил пожежної безпеки на суму 159,6 тис. гривень.

Гасіння лісових пожеж на початковій стадії здійснюють відповідні підрозділи лісогосподарських підприємств. При загрозі виникнення надзвичайної ситуації в період високої та надзвичайної пожежної небезпеки до гасіння лісових пожеж залучаються підрозділи ДСНС, облдержадміністрації та інші органи в межах їх компетенції.


Заходи запобігання лісовим пожежам у 2021 році

У 2021 році в лісах підвідомчих підприємств ліквідовано 659 пожеж на площі 289 га (в тому числі верхових – 1,4 га), що в 4 рази менше від кількості та в 258 разів від площі загорянь за 2020 рік. Середня площа однієї пожежі зменшилася в 66 разів та склала 0,44 гектара. Збитки від лісових пожеж склали 2,1 млн гривень.

Основні причини виникнення пожеж (83%) - це людський фактор.

Підвідомчі підприємства активно приймають участь в ліквідації пожеж, які виникають у природних екосистемах (поля, луки, торфовища, смітники, сільськогосподарські угіддя тощо), що межують з лісовими масивами. Відомчою пожежною охороною упродовж 2021 року взято участь у ліквідації 12,2 тис. випадків пожеж у природних екосистемах на загальній площі 8,96 тис. гектарів.

З метою попередження лісових пожеж підвідомчими підприємствами влаштовано:

- 48,0 км протипожежних розривів і бар’єрів;

- 53,1 тис. км мінералізованих смуг;

- проведено догляд за мінералізованими смугами в обсязі 275,9 тис. кілометрів;

- перекрито 14,7 тис. позапланових доріг.

У лісових масивах вздовж доріг загального користування та у місцях відпочинку населення виставлено 12,9 тис. аншлагів, панно, плакатів на протипожежну тематику. У ЗМІ оприлюднено 4,1 тис. статей, організовано понад 1,9 тис. виступів на радіо та 888 на телебаченні, проведено 24,7 тис. лекцій і бесід про дотримання вимог пожежної безпеки в лісах.

Проведено 26,6 тис. рейдів щодо дотримання вимог Правил пожежної безпеки в лісах України, складено 233 адміністративних протоколів на порушників правил пожежної безпеки на загальну суму 369 тис. гривень.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux