• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Захист лісів від шкідників та хвороб

Важливим напрямком діяльності, який потребує здійснення комплексу організаційних та практичних заходів, є захист лісів від шкідників і хвороб та іншого негативного впливу.

Загальна площа всихання лісів станом на 01.01.2022 становила 255 тис. га, з яких: сосна звичайна – 104 тис. га, дуб звичайний – 80 тис. га, ялина європейська – 14 тис. га та інші породи – 57 тис. гектарів.

З метою ліквідації осередків шкідників і хвороб лісу та недопущення у подальшому всихання насаджень в цілому, систематично проводяться заходи з поліпшення санітарного стану лісів.

Так, за 9 місяців 2022 року ці заходи проведені на загальній площі понад 97 тис. га, заготовлено деревини обсягом 3,7 млн куб. м, що становить 56 % по площі та 63 % по масі відповідно до запланованих показників.

Станом на 01.10.2022 розроблено пошкоджених стихійними явищами насаджень на площі майже 10 тис. га і заготовлено понад 327 тис. куб м деревини, що становить 61 % по площі та 67 % по масі відповідно до загального об`єму пошкоджених насаджень.

В минулі роки найбільше страждали від шкідників і хвороб лісу штучно створені ліси на Півдні та Сході України, але останнім часом, у зв’язку з сприятливими кліматичними умовами, їх розповсюдження охопило практично всю територію лісів України.

Роботи із захисту лісу здійснюють 7 державних спеціалізованих лісозахисних підприємств.

До завдань зазначених підприємств входить нагляд, облік шкідників і хвороб лісу, проведення лісопатологічних обстежень, призначення та проведення лісозахисних заходів, методична допомога з питань лісозахисту працівникам державної лісової охорони підвідомчих підприємств.

Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисних підприємств є розробка та впровадження у практику біологічних засобів боротьби зі шкідниками лісу. Такі засоби не шкідливі для людини та довкілля і застосовуються в густозаселених районах України та в лісах, де використання хімічних засобів боротьби заборонено. Цим напрямком активно займається державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Харківлісозахист».

З 2018 року в Україні запроваджений спільний проект Держлісагентства та Генерального директорату лісового господарства Туреччини для боротьби з короїдом біологічним методом. В рамках цього проекту, з метою біологічної боротьби із стовбуровими шкідниками, підприємство «Харківлісозахист» отримало лабораторне обладнання для вирощування мурахожуків – жуків-хижаків.

Мурахожук, або «короїдний вовк» (Thanasimus formicarius) – це місцевий вид, розповсюджений в Україні та багатьох країнах Європи, личинки якого живляться короїдами різних видів (короїдом-друкарем, дедроктонусом, шестизубчастим і верхівковим короїдами, сосновими лубоїдами та іншими стовбуровими шкідниками). Для розробки технології вирощування та масового випуску жуків на початку розвитку осередків, лабораторією підприємства розпочато роботи по штучному вирощуванню цього жука.

За період 2018 – 2022 рр. проведено випуск біологічного матеріалу в лісових насадженнях всіх лісокористувачів на площі 644 га.

З метою розширення асортименту безпечних для довкілля препаратів та визначення їх ефективності в боротьбі із шкідниками та хворобами лісу, лісозахисними підприємствами постійно проводяться випробовування нових препаратів.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux