Для прифронтових лісгоспів цей рік став справжнім випробуванням, але, попри всі негаразди, лісівники продовжують виконувати свою важливу роботу. Традиційно, наприкінці року, лісівники Лиманщини підбивають підсумки та аналізують досвід.
▪️ Відновлення повноцінного функціонування лісгоспу після деокупації — це складний і багатогранний процес. Якщо порівнювати з періодом до початку повномасштабної війни — у лісгоспі працювало 105 осіб, наразі залишається 36 працівників, із яких 15 виконують свої обов’язки дистанційно. Кожен із них докладає максимум зусиль, щоденно ризикуючи своїм життям і здоров’ям. Робота, яку виконують лісівники прифронтових лісгоспів сьогодні, не має нічого спільного зі звичними мирними буднями лісівників.
▪️ 2024 рік став найскладнішим для підприємства у боротьбі з лісовими пожежами. Зафіксовано та ліквідовано 211 пожеж, які пошкодили понад 4541 га лісу. Основною причиною займань стали ворожі обстріли околиць населених пунктів та самих лісових масивів. Для боротьби з вогнем були залучені десятки одиниць техніки та сотні людей — лісівники, військові, підрозділи ДСНС із Донецької, Запорізької, Кіровоградської та Луганської областей. Завдяки злагодженій роботі та підтримці інших служб вдалося впоратися з цими випробуваннями.
▪️ На жаль, багато лісів, які росли десятиліттями, тепер назавжди втрачено. Але це не привід зупинятися: на розмінованих територіях, пошкоджених пожежами, що виникли внаслідок ворожих обстрілів, лісівники проводять відновлення лісів.
Цього року лісгоспом висаджено 87 га лісу, використано близько 100 тисяч сіянців сосни звичайної із ЗКС, вирощених у «Львівському лісовому селекційно-насіннєвому центрі» із насіння, зібраного у лісах Лиманщини.
▪️ Одним із першочергових завдань є розмінування лісових територій, що є критично важливим для забезпечення безпеки працівників і подальшого виконання робіт.
Щоденні активні обстріли з боку російських військ роблять майже всі ділянки лісу підприємства потенційно небезпечними. Наразі загальна площа територій, забруднених вибухонебезпечними предметами, становить понад 27 тис. га. Попри надзвичайно складні умови, станом на грудень цього року вдалося розмінувати 1218 га. Це лише частина роботи, яка потребує значних ресурсів, часу та безперервної співпраці з піротехнічними службами.
▪️ Впродовж 2024 року обсяги лісозаготівельних робіт склали 35 587 м³ деревини. Основну частину отриманої деревини спрямували на забезпечення потреб місцевого населення (відновлення житла, опалення), будівництво фортифікаційних споруд та інші необхідні роботи для підтримки економіки регіону.
Оцінити підсумкові результати діяльності підприємства можна буде вже у січні наступного року. Проте лісівники Лиманщини впевнені, що виконана робота, попри надзвичайно складні умови, закладає основу для сталого розвитку регіону та відновлення його екосистем.
«Дякуємо кожному, хто працює з нами пліч-о-пліч, і тим, хто підтримує нас у цій нелегкій справі. Попри всі труднощі, ми продовжуємо вірити у відновлення наших лісів, нашої землі й нашої країни. Цей рік довів, що лише спільна праця, витримка та підтримка допомагають долати найважчі виклики», - звертаються до читачів працівники підприємства на своїй сторінці.