Ідентифікація та збереження самосійних лісів є одним з пріоритетних завдань Держлісагентства: по всій країні тривають зустрічі за участю лісівників, представників обласної та місцевої влади, правоохоронців та екологічної спільноти.
Такі заходи, організовані Північним міжрегіональним управлінням лісового та мисливського господарства, пройшли на Сумщині та Чернігівщині.
В Україні, за даними ГІС, близько 2,0 млн. га ймовірно самозалісених земель, в тому числі по Чернігівській області - 268,2 тис.га та Сумській області - 132,4 тис. га. Саме їх збереження має важливе значення в покращенні екологічної ситуації в Україні, особливо за нинішніх умов, коли третина лісів зазнала впливу війни.
Так, 22-23 жовтня 2024 року в Сумській та Чернігівській областях відбулися виїзні наради щодо обліку та передачі самозалісених і придатних для створення лісів земельних ділянок. У заході взяли участь керівництво Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, представники ОВА, керівництво лісогосподарських підприємств та представники запрошених територіальних громад.
Під час заходів обговорили питання щодо порядку віднесення ділянок до самозалісених земель, результати їх передачі в користування лісокористувачам, а також необхідність вжиття заходів із забезпечення охорони та ведення лісового господарства на землях, що перебувають у комунальній власності.
Крім того, під час виїзних нарад учасники заходу оглянули самозалісені земельні ділянки, вже передані у постійне користування лісокористувачам; самозалісені ділянки, на частині яких зафіксовані самовільні рубки лісових насаджень природного походження; а також - земельні ділянки приватної власності, які розкорчовуються з метою ведення товарного сільського господарства.
Мета проведення таких спальних заходів - продемонструвати органам місцевого самоврядування результат спільної роботи, та пояснити важливість збереження лісових насаджень, які, окрім іншого, будуть приносити екологічний ефект для місцевих жителів. Адже ліс це - унікальна екологічна система, від якої значною мірою залежить стан довкілля.
📍Фахівцями Північного міжрегіонального управління по двох областях ідентифіковано 731 самозалісену ділянку площею 410226,1 га. Упродовж 2021-2024 років органами місцевого самоврядування Чернігівською та Сумською областей було визнано самозалісеними 11,2 тис. га, в тому числі на 7,8 тис. га вже оформлені відповідні правовстановлюючі документи (Чернігівська область – отримано 9,7 тис. га, оформлені документи на 7,4 тис. га; по Сумській області – 1,5 тис. га, та на 486 га оформлені відповідні документи).