• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Профілактичні пали та традиційне використання вогню у природних екосистемах: досвід European TREX
опубліковано 25 лютого 2025 року о 13:19


Зміна клімату сприяє збільшенню пожежних ризиків через підвищення температури повітря, аридизацію та все частішу відсутність постійного снігового покриву взимку. Лісові та інші ландшафтні пожежі стають більш інтенсивними та небезпечними. Водночас пожежі низької інтенсивності можуть мати позитивний вплив на ліси, сприяючи природному поновленню та підтримуючи екологічну стійкість екосистем - зауважують фахівці УкрНДІЛГА.

Наразі наукова спільнота досліджує як адаптувати й застосовувати в сучасних умовах традиційні практики палів. Після низки пожеж із катастрофічними наслідками в США та Австралії протягом минулих десятиліть уряди країн і науковці дійшли до спільного розуміння щодо екологічних переваг від використання контрольованого вогню.

За підтримки проєкту MSCA4Ukraine та European TREX (Traditional Fire Training Exchange) науковці УкрНДІЛГА стали учасниками програм з обміну досвідом із проведення контрольованих (профілактичних) палів у природних екосистемах. Впродовж заходу було отримано понад 100 годин практичного досвіду.

Контрольовані пали ретельно плануються та здійснюються із дотриманням посилених заходів безпеки та низки суворих вимог до персоналу, який їх проводить. Вони є частиною менеджмент-планів для об’єктів Natura 2000 і Смарагдової мережі та допомагають зменшити ризики виникнення масштабних пожеж у лісах й інших типах ландшафтів, а також поблизу населених пунктів.

Огляд і підготовка ділянок перед профілактичним випалюванням дозволяє забезпечити безпеку операції, мінімізувати ризик неконтрольованого поширення вогню та досягти екологічних цілей збереження й відновлення природних екосистем.

Система управління інцидентами (ICS, Incident Management Systems) забезпечує стандартизований підхід до командування, контролю та координації дій між службами реагування різних установ. Характерними рисами ICS є:

структура: визначення відповідальних осіб (командир процесу, керівники секторів, спеціалісти з безпеки);

планування та координація: розробка детального плану контрольованого палу, включаючи оцінювання стану та запасів рослинних горючих матеріалів (РГМ), контрольних ліній, захисних зон і погодних умов;

безпека: чіткі інструкції щодо засобів захисту, евакуаційних маршрутів та екстреного реагування;

моніторинг та контроль: використання спостерігачів, метеостанцій і технологій для оцінювання поведінки пожежі;

оперативний зв’язок: постійний контакт між групами для ефективного керування вогнем.

Для визначення потенційної швидкості поширення вогню обов’язковим є оцінювання вологості рослинних горючих матеріалів (РГМ). Так, сухі відмерлі РГМ сприяють швидкому його поширенню, а вологі – уповільнюють. Враховується також структура розподілу РГМ (горизонтальна, вертикальна), а також їх запаси за фракціями:

▪️дрібні РГМ: суха трава, опале листя, дрібні гілки – швидко займаються та сприяють поширенню вогню;

▪️крупні РГМ: великі гілки, стовбури дерев, пеньки – горять довше, утворюючи осередки тління;

▪️живі (вегетуючі) РГМ – живий надґрунтовий покрив, дерева та чагарники – їхня вологість може уповільнювати або пригнічувати поширення вогню, а вміст вологи залежить більшою мірою від фенологічної фази впродовж вегетаційного періоду та стану рослини.

Одним із заходів щодо убезпечування операцій є раціональне розміщення й формування контрольних ліній, які окреслюють межу визначеної території підпалу та запобігають розповсюдженню вогню. До таких ліній і захисних зон можна віднести:

- природні бар’єри – річки, озера, кам’янисті ділянки або природні прогалини;

- штучні бар’єри – дороги, стежки, просіки;

- протипожежні бар’єри – мінералізовані смуги, розриви, протипожежні заслони, пожежні канави;

- створені вогнем бар’єри – контрольоване випалювання вузької смуги РГМ.

Метод підпалу (лініями, стрічками, точковий) обирається відповідно до поставлених екологічних завдань і правил безпеки:

🔥 підпал лініями (вогонь пускається з мінералізованої смуги чи дороги проти вітру або вниз по схилу) використовується для випалювання низької інтенсивності та мінімізації ризиків неконтрольованого поширення вогню;

🔥 пуск вогню стрічками (паралельними лініями) забезпечує швидке випалювання великих площ із контролем інтенсивності пожежі за допомогою ширини смуг;

🔥 при точковому підпалі займання влаштовують рівномірно по всій площі, дозволяючи вогню зливатися, що є ефективним для зниження інтенсивності горіння.

Контрольовані пали знижують пожежну небезпеку в ландшафтах, звільняючи територію від відмерлих наземних горючих матеріалів (переважно дрібних). Додатковим позитивним чинником є надходження в ґрунт значної кількості зольних елементів, що частково підвищує його родючість.

Вогонь за певних умов також є ключовим фактором у підтриманні пірофітних формацій. Низка видів рослин-пірофітів не тільки витримує низові пожежі, але й потребує їх для свого природного поновлення. Наприклад, шишки видів сосни Pinus pinaster, Pinus contorta, Pinus halepensis мають товсту смолянисту оболонку, розкривають луску та вивільняють насіння під впливом високих температур. Насіння цих сосен, відповідно, швидко проростає на збагаченому поживними речовинами й звільненому від задерніння та лісової підстилки ґрунті.

Підтримання відкритих частин ландшафтів (вікон) покращує умови для ряду видів тварин. Періодичне формування мозаїчних ландшафтів стимулює ріст молодих трав і чагарників, які є основною їжею для оленів, лосів та інших травоїдних. Вплив вогню також може призводити до знищення інвазійних рослин та відновлення аборигенних популяцій. Пожежі слабкої інтенсивності опосередковано збагачують біорізноманіття, створюючи нові мікрооселища, що сприяє розширенню ареалів багатьох видів рослин.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів» від 20.05.2022 № 612 практика контрольованих палів введена до нормативно-правової бази України. Тож, тренінги та отримання практичного досвіду із проведення контрольованих (профілактичних) палів є актуальними з огляду на теорію (проведення наукових досліджень) та практику господарювання (польовий досвід із організації та проведення палів). Це надає змогу визначити раціональні заходи із управління лісовими пожежами, оцінити ефективність контрольованих палів порівняно з традиційними лісогосподарськими підходами та сформувати інструкції щодо умов проведення профілактичних палів із урахуванням природних умов України.

Довідково. European TREX (Traditional Fire Training Exchange) – це програма з обміну досвідом та навчання із традиційних методів управління вогнем, спрямована на європейських практиків. Наприкінці 2024 року в Альто Мінхо (Португалія) черговий навчальний курс об’єднав експертів, науковців і практиків із країн Європи, Північної та Південної Америки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux