Відповідно до статті 57-1 Земельного кодексу України фахівцями територіальних органів Держлісагентства направлено 2,5 тис. клопотань до органів місцевого самоврядування щодо обстеження та віднесення земельних ділянок до категорії самозалісених на загальну площу 1,9 млн га. 1042 подання на площу 591 тис. га надіслано повторно.
За результатами розгляду звернень отримано:
Нагадаємо, що у 2021 році Верховна Рада України ухвалила закон, який дає можливість легалізувати природньо залісені території. Це фактично дало зелене світло узаконенню самосійних лісів на землях сільськогосподарського призначення. Відповідно - це допоможе збільшити площу українських лісів.
З прийняттям Закону Держлісагентство розпочало кампанію з виявлення та збереження самосійних лісів. Перше, що було зроблено - за допомогою дешифрування супутникових знімків у співпраці з ВО «Укрдержліспроект» виявлено близько 1,9 млн га лісових насаджень поза межами лісового фонду.
Алгоритм віднесення земельних ділянок до самозалісених передбачає наступні кроки:
▪️ ідентифікація самозалісених земельних ділянок за допомогою картографічних матеріалів і натурних обстежень;
▪️ формування переліків самозалісених в межах територіальних громад;
▪️ вирішення питання віднесення самосійних земельних ділянок до категорії самозалісених (ст. 57-1 Земельного кодексу України);
▪️ прийняття рішення про передачу самозалісених ділянок постійним лісокористувачам або створення спеціального підрозділу територіальними громадами для забезпечення належної охорони та ведення лісового господарства на цих землях.
У разі прийняття позитивних рішень щодо передачі самостійного лісу місцеві громади отримають додаткові надходження до бюджету, а також доглянутий ліс та безпечне місце відпочинку для мешканців.
Ліс без господаря – осередок виникнення пожеж та безжального знищення природи. Зараз є законний механізм, щоб його врятувати. Свідомі громади це розуміють.