Чому Україні потрібна Стратегія розвитку мисливської галузі — і потрібна вже сьогодні?
Саме це питання стало ключовим під час сьогоднішнього професійного діалогу, що відбувся в межах серії експертних зустрічей, присвячених реформуванню мисливського сектору.
Сьогодні мисливська галузь України зіштовхується із низкою системних викликів: застаріле законодавство, руйнівні наслідки війни для екосистем, зростання захворюваності серед диких тварин, низький рівень контролю та високий рівень браконьєрства. Без чітко визначеної стратегії галузь не матиме змоги ані відновитися, ані розвиватися відповідно до європейських стандартів.
Важливим кроком реформування мисливської галузі має стати ухвалення Стратегії розвитку мисливського господарства України до 2035 року. Це не просто документ, розроблений Держлісагентством та узгоджений усіма інстанціями. Це фундамент для системного перезавантаження галузі.
Ця Стратегія має стати дороговказом, що:
✅ забезпечить єдину рамку дій для всіх учасників;
✅ відкриє шлях до євроінтеграції галузі;
✅ сприятиме прозорості та ефективному контролю завдяки цифровим інструментам;
✅ створить сприятливі умови для інвестицій, розвитку і нових робочих місць;
✅ підвищить культуру та відповідальність серед мисливців;
✅ сприятиме збереженню та відновленню дикої природи для майбутніх поколінь;
✅ підтримуватиме науку, освіту, культуру та активне залучення громадськості.
Одним із ключових кроків у реалізації Стратегії є створення єдиного, прозорого та ефективного механізму обліку чисельності мисливських тварин. Наразі чинні методики — застарілі, а нормативні вимоги — нечіткі.
Проінформував учасників заходу, що з метою унормування цього процесу, Держлісагентство розробило проєкт наказу про затвердження правил державного обліку мисливських тварин і обсягів їх добування. Документ уже схвалено та підтримано всіма профільними інстанціями.
Окрім того, учасники дискусії — серед яких народний депутат України Ігор Марчук, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко, представники Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, науковці, експерти й практики — обговорили шляхи реалізації Стратегії, окреслили подальші кроки реформування галузі та сформували дорожню карту їх впровадження.
Мисливська галузь потребує глибоких змін. Затвердження Стратегії — це лише початок кропіткої роботи до побудови сучасної, екологічно відповідальної та ефективної системи, що відповідатиме потребам часу, викликам війни та міжнародним зобов’язанням України.