Учора на Касовій горі виявили рідкісне явище – повторне осіннє цвітіння рідкісного виду – Горицвіту весняного (Adonis vernalis).
Це багаторічна рослина заввишки 10-40 см. Цвіте з ранньої весни до половини травня. Рослина вкрита жовтими поодинокими квітами, які виглядають як яскраві вогники.
Ця рідкісна рослина занесена до Червоної книги України в 2009 році. Статус: «неоцінений». Включений до Додатку конвенції CITES. Охороняють в природних заповідниках і в ряді регіональних ландшафтних парків, заказників та пам'яток природи.
На думку науковців, причинами осіннього цвітіння є погодні аномалії. За звичайних умов цвітіння рослини відбувається у квітні-травні, але цього року весна і літо були надто посушливі, не всім рослинам вдалося зацвісти й зав'язати плоди за цих умов, тому деякі можуть заквітнути знову, якщо у жовтні стоїть аномально тепла погода.
Особливо часто рослини реагують на осіннє тепло після того, як у кінці літа - напочатку осені була посуха, або сильне похолодання. Холод активізує процес яровизації, тобто рослина отримує сигнал про підготовку до нового квітнення та утворення насіння.
До речі, подібне явище цієї осені було виявлено на території Національного природного парку "Дністровський каньйон" - тут повторно зацвіли червонокнижні Ясенець білий (Dictamnus albus) та Ковила пірчаста (Stipa pennata). Про це йдеться на сторінці парку.
А ще, Горицвіт весняний завоював чи не всі фармакопеї Землі. За характером ефекту препаратів належить до групи серцевих і має кардіологічну дію при серцевій недостатності, адже містить понад 20 серцевих глікозидів. Застосовується при неврозах серця, при нервово-психічних захворюваннях та хворобах нирок. Заготівля цих рослин у природних середовищах заборонена.