Науковцями національного природного парку «Зачарований край» розпочаті дослідження впливу низової пожежі на природні букові лісостани та їх трансформацію.
Такі дослідження є актуальними, оскільки ще не проводилися у букових лісостанах в умовах Українських Карпат.
Для проведення досліджень, закладенні дві кругові постійні пробні площі (ППП) по 0,1 га, на яких буде проведено оцінку стану бука лісового, природного поновлення, трав’яного вкриття та оцінено вплив пожежі на лісову екосистему та її відновлення.
У першій декаді серпня проведена робота з оцінки стану трав’яного вкриття на ділянках ППП, а саме оцінено рясність трав’яного вкриття за шкалою Г. М. Висоцького. На закладених ППП визначено зростання більше 30 видів судинних рослин та оцінено їх рясність.
За результатами оцінки встановлено, що найбільший показник рясності мають такі види як бузина трав’яна (Sambucus ebulus L.), стенактис однорічний Stenactis annua (L.) Cass. ex Less. (Erigeron annuus (L.) Pers.) та жовтозільник нечуйвітровий Erechtites hieraciifolius (L.) Raf. ex DC. (20-50%, 3), а рясність інших видів складає менше 1% (p, n, u).
Окрім того, науковцями парку обстежені інші лісові ділянки букового деревостану, які зазнали впливу низової пожежі. При візуальному огляді встановлено, що бук лісовий дуже вразливий до впливу такої пожежі. Разом з тим, під наметом лісу, виявлено достатню кількість природного поновлення як бука лісового, так і дубу скельного, клена (явора) та вишні пташиної (черешні), що вказує на високий потенціал відновлення лісової екосистеми.
На обстежених ділянках, які зазнали впливу низової пожежі, у наукових цілях кілька років тому, було здійснено посів каштана посівного, дуба скельного, бука лісового, клена гостролистого, ясена звичайного з метою збагачення біорізноманіття лісової екосистеми.