Збереження самозалісених земельних ділянок та їх передача під охорону лісівників є частиною державної стратегії сталого використання та охорони лісових ресурсів України.
Ці питання стали темою обговорення учасниками наради з головами територіальних громад Житомирської області під головуванням начальника Житомирської обласної військової адміністрації Віталія Бунечка, що відбулася учора.
«Сьогодні вкрай важливо забезпечити передачу самозалених земель відповідальним лісокористувачам, які зможуть забезпечити їх упорядкування та ефективну роботу зі збільшення площ лісових насаджень на території області, - звернувся до учасників заходу Віталій Бунечко.
Нині ж самозалісені ділянки без належного нагляду в кращому випадку перетворюються на малоцінні, в гіршому – стають об'єктом нелегальних рубок та місцем для сміттєзвалищ.
«Варто закцентувати увагу на тому, що мова тут жодним чином не йде про те, що ці землі мають передатися якомусь конкретному користувачу. Суть питання полягає в збереженні та ефективному використанні земельних ділянок, які залісилися природнім шляхом, - наголосив начальник Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Смічик.
- Зрозуміло, що професійний догляд, охорону таким ділянкам можуть забезпечити лише спеціалізовані лісогосподарські підприємства з відповідними фахівцями, технічними та фінансовими спроможностями».
Ідентифікація та передача самозалісених земель під управління лісогосподарських підприємств є логічним кроком, який має низку переваг.
Зокрема, це - професійне управління такими територіями, розширення площ лісів як конкретної громади, так і держави в цілому, ефективна охорона та збільшення лісових площ, створення додаткових робочих місць.
Задля збереження ідентифікованих самозалісених земельних ділянок управлінням лісового та мисливського господарства направлено відповідні подання до територіальних громад.
«На сьогодні отримано рішень сесій територіальних громад щодо передачі самозалісених земель лише на площу 7196 га» - зауважив Сергій Смічик.
Серед інших, відповідально та по-державницьки вирішує питання із такими землями Малинська територіальна громада. Влітку вона передала державному підприємству «Ліси України» самозалісену ділянку площею 3 тисячі 300 гектарів.
Тепер цей ліс під охороною держави та професійним наглядом, громада натомість отримує податки та об'єкти інфраструктури - лісівники ДП «Ліси України» збудували там сучасний рекреаційний комплекс, де матимуть змогу організовувати свій відпочинок місцеві мешканці без шкоди для лісу.
Лише в тісній співпраці ми зможемо зберегти самосійні ліси. Лісівники готові до конструктивного діалогу, до обговорень, до спільного врегулювання проблемних питань, до ефективних кроків із врахуванням як державних інтересів так і інтересів громад.