• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Лісівники Вінниччини з 1979 року успішно розводять в лісах області червонокнижного зубра
опубліковано 25 грудня 2023 року о 10:31


Серед червонокнижних диких тварини, які зараз проживають на Вінниччині, Кіровоградщині, Черкащині, в зоні відповідальності Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, нараховується 117 голів зубра європейського. В Кіровоградській і Черкаській областях зубра немає. Зубри водяться лише у Вінницькій.

117 червонокнижних велетнів нарахували вінницькі лісівники під час зимового обліку 2023 року в лісових угіддях Вінничини. У 2021 році зафіксовано 110 голів, у 2020 році зуброва родина нараховувала 107 особин, у 2019 році - 101.

Щорічний облік диких тварин підтверджує чергове збільшення кількості зубрів у вінницькій популяції, яка поки що залишається найчисельнішою родиною цієї червонокнижної тварини в Україні. Популяція зубра є практично гендерно правильною.

На збільшення чисельності тварин, крім природоохоронного статусу, впливає якісний догляд фахівців, охорона, забезпечення водопоєм, підгодівля тварин, здійснення усіх біотехнічних заходів. Звісно, є природні фактори - старіння зубрів, природна смертність, які теж щороку забирають кілька особин.

На жаль, минулого року під колесами автівок загинуло дві самки. Не зважаючи на попереджувальні таблички «Обережно, зубри!», що встановили лісівники уздовж доріг, водії перевищують швидкість, нехтують власною безпекою та життям диких тварин.

Вся Україна була шокована трагедією, яка сталася 30 січня 2016 року біля села Требухи Літинського району Вінницької області, коли у ставку потонуло 15 зубрів.

29 вересня 2012 року в Уладівському лісництві ДП "Хмільницький лісгосп", в лісі, біля села Матяшівка, браконьєри-злочинці вбили маму-зубриху. Безжальна рука варвара вбила маму зубрика, як тільки вона народила малюка. Зубриха не тікала від злочинців – не могла залишити в кущах маленьке дитинча.

При обстеженні прилеглої до місця злочину території єгерська служба Хмільницького держлісгоспу знайшла новонароджене теля зубра, яке належить загиблій самці. Маленьке телятко вигодував з соски старший єгер Олександр Сіваченко. В стадо зубрів малому без мами повертатися не можна було – його не приймуть.

Вінницьких зубрів відловлюють та переселяють в інші регіони України. За минулі роки 34 вінницьких зубри переїхало в різні куточки нашої країни - у мисливські угіддя Чернівецької, Львівської, Волинської, Івано-Франківської областей. Їх переселяють із метою збереження виду, для регулювання оптимальної щільності, яка на Вінниччині становить п’ять особин (при нормі три) на 1000 га угідь.

Зубр європейський – найбільша тварина в Європі. Через надмірне і неконтрольоване полювання на зубра впродовж XVII-XIX століть його існування опинилося під загрозою. У більшості країн Європи цей вид був знищений повністю.

На сьогодні в Україні нараховується близько 400 особин зубра європейського.

Наказом Міністра Міндовкілля Руслана Стрільця в Україні затверджено «План дій щодо збереження та відтворення зубра в Україні». Документ розроблений спільно з громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України. Лісівники Вінниччини давно чекали такого документа, адже з 1979 року успішно розводять у лісах Вінницької області червонокнижного зубра.

Виконання плану дій зі збереження цієї тварини допоможе збільшити його чисельність на території України. Адже попри надання зубру у 1980 році охоронного статусу та включення до Червоної книги України ця тварина усе одно потребує посилення заходів зі збереження та відтворення.

Зубр також включений у Додаток III Бернської конвенції, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux