• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
На розширеній колегії Держлісагентства підвели підсумки роботи лісової галузі за І квартал 2025 року
опубліковано 13 травня 2025 року о 13:27

Позитивна динаміка господарських та фінансових показників, системна робота над протипожежною безпекою, впровадження природоорієнтованих підходів у лісівництві та євроінтеграційні ініціативи: на розширеній колегії Державне агентство лісових ресурсів України підвели підсумки роботи лісової галузі за І квартал 2025 року.

Щодо результатів ключових показників фінансово-господарської діяльності за І квартал 2025 року - зберігаємо позитивну тенденцію: 5,95 млрд грн чистий дохід від реалізації продукції, що на 519 млн грн більше відповідного періоду 2024 року; 2,17 млрд грн сплачено податків та ЄСВ; середньомісячна заробітна плата працівників галузі збільшилася в порівнянні з відповідним періодом 2024 року на 4030 грн і становить 25835 грн.

Важливим аспектом діяльності підприємств є реалізація лісоматеріалів на товарних біржах. За 1 квартал 2025 року: 2 млн 454 тис. куб. м лісоматеріалів реалізовано на внутрішній ринок; 5 млрд 857 млн гривень - загальний обсяг реалізованих лісоматеріалів.

При зменшенні загального обсягу реалізації на 296 тис. куб. м порівняно до відповідного періоду минулого року, лісогосподарські підприємства забезпечили збільшення доходу від реалізації лісоматеріалів на понад 644 млн гривень.

Серед пріоритетних завдань - готовність державних лісогосподарських підприємств до пожежонебезпечного періоду 2025 року.

З початку 2025 року лісівники провели повний комплекс протипожежних заходів. Підприємства затвердили 165 мобілізаційно-оперативних планів, створили запаси ПММ для реагування на надзвичайні ситуації. Втім, обстріли рф та аномальна посушлива весна різко підвищили пожежну небезпеку. Станом на 8 травня вже виникло 359 лісових пожеж на площі понад 1,5 тис. га, з них 107 на площі 574,6 га — через бойові дії.

Вибіркові та поступові системи рубок головного користування у гірських лісах Карпатського регіону - цьому питанню приділяємо особливу увагу!

У 2024 році 41 % заготівлі деревини в Карпатському регіоні проведено вибірковими та поступовими системами рубок. Враховуючи заборону з 2027 року суцільних рубок головного користування, наше головне завдання — забезпечити своєчасний перехід до вибіркової та поступової системи, базованої на принципах наближеного до природи лісівництва.

Актуальним питанням сьогодні є впровадження регламентів ЄС (EUDR) в контексті європейської інтеграції.

Держлісагентство активно забезпечує виконання завдань з метою досягнення прогресу на європейському шляху відповідно до Державної стратегії управління лісами до 2035 року та міжнародних ініціатив. Зараз тривають двосторонні консультації України з ЄС щодо оцінки відповідності українського законодавства стандартам ЄС, що дозволить сформувати звіт про рівень адаптації та визначити подальші кроки.

Особлива увага приділяється впровадженню норм Регламенту ЄС проти знеліснення (EUDR), підвищенню кліматичної стійкості лісів та гармонізації лісового законодавства. Очікується, що процес адаптації триватиме до 2030 року та вимагатиме внесення суттєвих змін до Лісового кодексу України.

За результатом розгляду питань порядку денного колегії прийнято ряд управлінських рішень, серед яких:

📍Внести зміни до чинних матеріалів базового лісовпорядкування з врахуванням заборони суцільних рубок головного користування у гірських лісах Карпатського регіону з 2027 року;

📍Забезпечити організацію проведення навчання спеціалістів з питань проектування та проведення вибіркових, поступових рубок головного користування та рубок переформування;

📍Опрацювати питання щодо оптимального вибору систем та способів рубок головного користування у гірських лісах Карпатського регіону, де з травня 2027 року будуть заборонені суцільнолісосічні рубки головного користування;

📍Підготувати проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил рубок головного користування в лісах України»;

📍Розробити проекти наказів Міндовкілля: «Про затвердження уніфікованих списків та діагностичних ознак типів лісу для України» з визначенням поняття «цільові деревостани» та «Про затвердження Інструкцію з проведення рубок формування і оздоровлення лісів»;

📍 Розглянути можливість формування лотів на біржові торги з подальшим укладанням піврічних, річних договорів у обсязі, що не перевищує 30% від заготівлі;

📍Внести пропозиції обласним військовим адміністраціям щодо проведення органами Держекоінспекції, Національної поліції та ДСНС перевірок сільгоспкористувачів, що межують з лісовими масивами, на предмет додержання ними вимог пожежної безпеки, порушення через відповідні органи питання про заборону сільгосппалів та притягнення винних в порушенні протипожежних вимог до встановленої законом відповідальності;

📍Забезпечити безперебійну роботу та своєчасне проведення технічного обслуговування наявних пожежних веж, щогл та систем раннього виявлення загорань в лісових масивах, продовжити роботу щодо дооснащення їх сучасними телевізійними системами спостереження;

📍Облаштувати нові протипожежних водойми з пірсами для забору води пожежними автомобілями відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2022 року № 612 "Про затвердження Порядку організації охорони і захисту лісів";

📍Забезпечити страхування фахівців, які залучаються до гасіння лісових пожеж;

📍Провести атестації працівників до посадових обов’язків яких належить охорона лісів від пожеж щодо знання нормативно-правового документів у сфері охорони і захисту лісів.

📍Посилити двосторонню співпрацю та обмін досвідом із країнами ЄС у сфері імплементації законодавства та практик сталого лісового господарства.

📍Продовжити роботу над гармонізацією українського законодавства з вимогами ЄС у сфері охорони навколишнього середовища, біорізноманіття та управління лісами;

📍Продовжити роботу щодо підготовки законодавчих ініціатив у сферах захисту біорізноманіття, управління територіями «NATURA 2000» та підтвердження походження деревини.

У надскладних умовах війни, збройної агресії рф та кліматичних викликів лісова галузь України демонструє високий рівень відповідальності, професіоналізму та стратегічного бачення.

Завдяки спільній злагодженій роботі лісівників, галузь не лише зберігає економічну стійкість, а й впевнено рухається до впровадження європейських стандартів сталого лісового господарства.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux