• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Обстеження постійної лісонасінної бази філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України»
опубліковано 06 листопада 2023 року о 16:00

Обстеження постійної лісонасінної бази філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України»

У другій половині минулого століття науково-дослідними установами України проводився ряд робіт щодо відбору кращих генотипів на індивідуальному та популяційному рівні основних лісотвірних порід.

Принципи відбору базувалися на виділенні об’єктів лісових генетичних ресурсів за місцем їх розташування та перенесення репродуктивного матеріалу за межі їх природної локалізації – ex situ.

За міжнародною класифікацією до об’єктів збереження лісових генетичних ресурсів in situ належать лісові генетичні резервати, плюсові насадження та плюсові дерева. Випробні культури, клонові, родинні та архівно-маточні плантації належать до об’єктів збереження лісових генетичних ресурсів ex situ. Об’єкти збереження генофонду увійшли до постійної лісонасінної бази (ПЛНБ) лісогосподарських підприємств та організацій. До об’єктів ПЛНБ відносяться: лісові генетичні резервати, плюсові насадження, плюсові дерева, архівно-маточні плантації, клонові насінні плантації першого та другого покоління, родинні плантації, постійні лісонасінні ділянки (ПЛНД) із насіння плюсових дерев, випробувальні культури, в яких передбачений повторний відбір.

Наукові роботи щодо створення ПЛНБ основних лісотвірних порід у лісогосподарських підприємствах України активно здійснювалися впродовж 1971–1995 рр.

За цей період колективом лабораторії селекції та насінництва УкрНДІЛГА імені Г. М. Висоцького-URIFFM та виконавців на дослідних станціях (Білоус В.І., Волошинова Н.А., Гайда Ю.І., Давидова Н.І., Ільїн В.А., Каплуновський П.С., Лось С.А., Мольченко Л.Л., Свердлова О.І., Яцик Р.М.) були закладені основи постійної лісонасінної бази в усіх регіонах України.

Постійні лісонасінні бази зони діяльності ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» у межах Вінницької та Хмельницької областей створювалися головним чином у 1970–1985 роках. У цей період були закладені селекційні комплекси у межах колишніх Вінницького (Якушинецьке лісництво) та Старокостянтинівського (Красилівське лісництво) лісгоспів. Селекційні об’єкти також були закладені в межах лісового фонду окремих лісогосподарських підприємств.

Сьогодні виникає необхідність періодичного обстеження об’єктів ПЛНБ з метою оцінювання їх стану та функціонального призначення, з акцентуванням уваги на відповідності відібраних селекційних об’єктів встановленим критеріям.

Науковими співробітниками ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» було проведено обстеження об’єктів ПЛНБ Філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України».

У ході польових робіт здійснено обстеження плюсових дерев дуба звичайного та сосни звичайної постійних лісонасінних ділянок сосни звичайної та дуба звичайного, родинних плантацій модрини європейської та дуба звичайного.

За результатами проведених досліджень встановлено, що більшість об’єктів ПЛНБ відповідають функціональному призначенню.

✔️Окремі плюсові дерева дуба звичайного та сосни звичайної у Партизанському лісництві є всохлими або ж перебувають на стадії всихання та потребують заміни. Родинні постійні лісонасінні ділянки сосни звичайної, які відібрані в 1971–1976 роках втратили своє функціональне призначення та потребують заміни.

✔️Постійна лісонасінна ділянка дуба звичайного, створена у 1967 році у Партизанському лісництві, перебуває в доброму стані та потребує незначного зрідження за рахунок видалення супутніх порід.

✔️Родинні плантації дуба звичайного та модрини європейської, закладені у 2011 і 2018 роках у Жуківському лісництві, перебувають у відмінному стані та вступили в період репродукції.

Зазначені ділянки родинних плантацій дуба та сосни, оформивши паспорти, доцільно занести до державного реєстру.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux