З 2027 року лісові господарства Карпат зобов’язані повністю відмовитись від суцільних рубок у межах переходу до природного лісівництва. ДП «Ліси України» готується до такого переходу та запустило навчальну програму для лісничих Карпатського офісу.
Програма організована спільно з Національним лісотехнічним університетом у Львові, а лекції та практичні навчання проводить професор Григорій Криницький та його колеги.
Курс знайомить з результатами переформування одновікових деревостанів у мішані різновікові та тренінг з відводу дерев у рубки переформування. Лісничі навчаються призначати рубки переформування деревостанів, виконувати опис ділянки, здійснювати відбір дерев у рубку. А також переформовувати одновікові (чисті і мішані) деревостани у різновікові, зазвичай, мішані деревостани.
«Три перші групи лісничих з Карпатського офісу вже пройшли курси та склали іспити. Загалом заплановано підвищення кваліфікації понад 200 лісничих», - повідомили у ДП «Ліси України».
Українські науковці вже понад 20 років проводять експерименти з рубками переформування і мають гарні результати. Зокрема в НВП «Моршинський», де науковці працюють з 2008 року, завдяки кращому освітленню середній щорічний приріст деревини на гектар збільшився з 5 до 12 м³.
Нагадаємо, природне лісівництво передбачає заміщення суцільних рубок рубками переформування. Лісовий покрив зберігається постійно, прибирають не всі, а лише частину дерев. Також при переформуванні вводяться цінні породи, формується багатоярусний мішаний деревостан, який постійно поновлюється природним шляхом.