• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Відбулася презентація інноваційного проєкту «Цифровий ліс»
опубліковано 26 березня 2024 року о 12:23


На базі Столичного лісового офісу ДП "Ліси України" відбулася презентація інноваційного проєкту «Цифровий ліс» – першого в Україні цифрового ланцюга прослідковуваності деревини. Цей проєкт покликаний зробити ведення лісового господарства більш зручним, прозорим та ефективним.

Протягом останніх років ми активно працюємо над цифровізацією процесів у галузі. Впроваджено низку цифрових інструментів, що спрощують роботу лісокористувачів та мінімізують ризики появи на ринку нелегальної деревини. «Цифровий ліс» виводить ці зусилля на абсолютно новий рівень.

Цей пілотний проєкт об'єднує різні цифрові рішення в єдиний безперервний ланцюжок, який охоплює всі етапи: від роботи з матеріалами лісовпорядкування, відведення ділянок для заготівлі, отримання дозвільних документів, процесу заготівлі деревини, її транспортування до реалізації кінцевим споживачам.

Сформовано цифрову базу даних, що містить детальну інформацію про кожну ділянку лісу: її межі, склад, вік, запаси деревини та інші важливі характеристики. Відведення ділянок в рубку відбувається за допомогою портативних пристроїв, GNSS-приймачів, електронних вилок та цифрових карт із урахуванням екологічних й економічних чинників. Для прикладу, у філіях Столичного офісу налічується понад 1200 портативних пристроїв.

Для отримання найточніших даних про лісові ресурси застосовуються новітні технології, як наземний та повітряний LIDAR. Цифрові моделі, створені за допомогою спеціального наземного пристрою та дрону дозволяють ідентифікувати кожне дерево, визначити його координати, висоту та діаметр. Його переваги очевидні, адже за один підйом безпілотника можна оцифрувати ділянку в 100 гектар, а більшу частину роботи може робити лише один навчений працівник. Такий підхід виключає людську похибку під час планування рубки. Лісівники також тестують додаток сканування насаджень на портативних пристроях.

Важливим етапом є отримання електронних е-Лісорубних квитків та е-Сертифікатів про походження деревини. Перевага видачі цих важливих документів у електронному варіанті очевидна, оскільки це забезпечує більшу прозорість та підзвітність, дозволяє краще відстежувати походження деревини та найважливіше, цифрові рішення зменшують паперовий документообіг, що є більш екологічним й зручнішим.

Докорінно змінює процес заготівлі деревини сучасна техніка на базі філій ДП «Ліси України», зокрема як харвестер та форвардер. Харвестер – це багатофункціональна лісозаготівельна машина, що здійснює валку, обрізку гілок та розрізання стовбурів з високою точністю та швидкістю. В середньому час, необхідний для обробки одного дерева складає до 1,5 хвилини. Форвардер – спеціальний транспортний засіб, що забирає підготовлені колоди та транспортує їх на відповідний склад, оптимізуючи логістику процесу. Одна така одиниця техніки здатна замінити роботу 5 бригад з усім необхідним спорядженням, підвищуючи продуктивність та ефективність лісозаготівельних операцій.

У процесі заготівлі кожне дерево маркується унікальним кодом – бирками, що пов'язані з інформацією про походження деревини та її характеристики. Ця інформація зберігається в цифровій базі даних та передається на наступні етапи ланцюжка.

Транспортування деревини контролюється за допомогою GPS-відстеження. Діє система електронного обліку деревини, що дозволяє прослідкувати шлях лісопродукції до кінцевого споживача. Також перевірку легальності продукції проводять представники Національної поліції України, які доєднані до спільної електронної системи, що визначає усі характеристики вантажу згідно ТТН.

«Цифровий ліс» є потужним інструментом, який не лише підвищує прозорість роботи лісової галузі, а й забезпечує ефективний моніторинг та захист лісових ресурсів. Даний проєкт – це вагомий крок на шляху до цифрової трансформації лісового господарства.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux